Panik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Panik bozuklukta aşağıdaki belirti ve bulgulara rastlanabilir:

Genel görünüm ve dışa vuran davranış: Panik nöbetleri dışında kişinin görünümünde net bir bozukluk yoktur. Panik esnasında kişi, ileri derecede endişeli ve telaşlı olur.

Konuşma ve ilişki kurma: Panik esnasında kişi rahat konuşamaz, sesi titrer. Bazen hasta ile ilişki kurmak güç olabilir. Hasta yaşadıklarından bahsetmek isteyebilir.

Duygulanım: Panik nöbeti esnasında kişide ileri derecede korku söz konusudur. Panik nöbeti dışında, paniğin tekrar yaşanmasına dönük bir beklenti korkusu yaşanabilir. En önemli korku delirme, çıldırma, kontrolü kaybetme ya da ölüm korkusudur.

Bişişsel yetiler: Panik nöbetleri dışında hastanın yöneliminde, algılamasında, ya da diğer bilişsel yetilerinde problem yoktur. Ancak panik esnasında çevreyi tanıyamama, algı bozukluğu varmış gibi bir durum ortaya çıkabilir. Hasta şaşkınlık içinde olabilir; çevresini ve kendini değişmiş olarak algılayabilir.

Düşünce süreci ve içeriği: Nöbet dışında hastanın düşünce sürecinde problem olmaz. Panik esnasında, kontrolü kaybetme, çıldırma, ölme düşünceleri ortaya çıkabilir. Ataklardan sonra da aynı yaşantnın tekrar olabileceğine dair düşünceler ortaya çıkabilir.

Fizik ve fizyolojik belirtiler: Panik dışında bir anormalilk yoktur. Panik esnasında çarpıntı, yüz kızarması ya da solması, terleme, üşüme, kılların diken diken olması, göğüste sıkışma, soluk almıyor hisetme, solunum sıklaşması, baş dönmesi, bulantı, el ve ayaklarda uyuşma, sık idrara çıkma, kan basıncının yükselmesi, sıcak-soğuk basması, baygınlık duygusu yaşanabilir.

Psikoterapist Yusuf BAYALAN

Kaynak: Öztürk M. Orhan, Ruh Sağlığı Ve Bozuklukları, İstanbul, Nobel Tıp Kitabevleri, 2001

Bu yazı Panik Bozukluğu, Psikolojik Sorunlar, Tüm Yazılar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Panik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? için 7 cevap

 1. Zeynep der ki:

  Merhaba;
  Yazılarının çoğunluğu okudum ve biran için bizimde muhakkak Yusuf beye gitmemiz gerekiyor diye düşünüp heyecanlandım. Kendi başıma kişiliğini çözemediğim bir partnerim var. Kişiliğini çözemesemde insani yönünden çok donanımlı olması bende onu vazgeçilmez kılıyor. Yani anlayacağınız bir çıkmazın içindeyim:( umarım en kısa sürede siiznle görüşme şansımız olur.

 2. sibel duran der ki:

  panik atağın tedavisi varmı geldiği zaman gerçekten bayılırmıyız

 3. Beytullah der ki:

  İyi günler 16 yaşındayım 7 ay önce bir trafik kazasında çok sevdiğim bı kuzenimi kaybettim odur budur rahat uyku uyuyamiyiyorum telaslaniyirum bende oyle olacağım diye kalp ekografisi çektirdim hicbisey çıkmadı psikiyatra gidiyorum ama son uç ay önce sol kolumda bı ağrı başladı ve su andada mide bulantim var lütfen yardımcı olun

 4. panik bozukluk der ki:

  Ani başlayan ve ara sıra tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri içerisinde kıvranıyordum.Rahatsızlıgımın ne oldugunu ögrenene kadar hep korku içindeydim en sonunda bilinçlenerek tedavimi olmaya başladım çok şükür 32 yaşındayım 1 senedir bir sıkıntım kalmadı.

  • Tales der ki:

   İyi gfcnler 16 yaşındayım 7 ay f6nce bir trafik kazasında e7ok sevdiğim bı kzeinumi kaybettim odur budur rahat uyku uyuyamiyiyorum telaslaniyirum bende oyle olacağım diye kalp ekografisi e7ektirdim hicbisey e7ıkmadı psikiyatra gidiyorum ama son ue7 ay f6nce sol kolumda bı ağrı başladı ve su andada mide bulantim var lfctfen yardımcı olun

 5. hande der ki:

  merhabalar. öncelikle yazılarınızla bizleri bilinçlendirdiğiniz için teşekkürler. Bende uzun zamandır ani başlayan ve kısa sürede çıldırma derecesine gelen panikler yaşıyorum. Düşüncelerime engel olamıyorum. Ölüm korkusu fazlasıyla sarıyor ve sürekli yanımda birilerinin olmasını ve beni rahatlatacak şeyler söylemesini bekliyorum. Yalnız olmadığımı ve bunu yaşayan birçok insan olduğunu bilmek bir nebze olsun içimi rahatlatıyor fakat fiziksel etkiler bu denli çabuk düzelmiyor. Ayrıca tekrar etme düşüncesi ve üzüntü verici olaylar duyma kaygısı çok rahatsız ediyor. :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>