Siz savaşınızı nerde yaşıyorsunuz?

Bir önceki yazım “Resim yapmak mı istersin, savaş başlatmak mı?” başlığını taşıyordu ve Steven Pressfield penceresinden direncin ne olduğuna odaklanmıştı. O yazıda direnci kısaca, “hali hazırda yaşadığımız hayat ile içimizde saklı tutup yaşayamadığımız hayat arasında bize karşı duran güç” olarak tanımlamıştık. Bu yazıda ise gene Steven Pressfield’tan hareketle direncin günlük hayatta en çok hangi noktalarda karşımıza çıktığına odaklanacağız.

Şunu belirtmek isterim ki herkesin dirençle karşılaştığı noktalar farklı olabilir. Çünkü herkesin taşıdığı insani gelişim potansiyelleri farklılık arz eder; ve direnç dediğimiz içsel engeller bu potansiyelleri gerçekleştirmeye kalktığımızda kendini hissettirir. Bununla birlikte, insanların psikolog, psikolojik danışman ve psikoterapist gibi psikolojik yardım uzmanlarına yönelmelerinin de daha çok bu değişim engelleriyle karşılaşmaları sonucunda gerçekleştiğini düşünüyorum.

Öncelik sırası gözetmeden direncin en yoğun yaşandığı noktaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Resim, müzik, tiyatro gibi herhangi bir yaratıcı sanat çalışmasına girişme isteği,
 • İş kurma ya da benzeri bir girişimcilikte bulunma isteği,
 • Beslenme ya da sağlıkla ilgili herhangi bir rejim programına başlama,
 • Ruhani gelişimle ilgili herhangi bir programa başlama,
 • Zararlı bir alışkanlık ya da bağımlılıktan kurtulma amacıyla düzenlenmiş bir programa başlama,
 • Her türlü eğitim,
 • Kendimizdeki işlevsiz bir düşünce ya da davranış biçimini değiştirme kararı da dahil olmak üzere, her türlü siyasi, ahlaki ya da manevi cesaret
 • Başkalarına yardımcı olmayla ilgili herhangi bir girişim
 • Evlenme, çocuk sahibi olma gibi yürekten bağlılık ve sorumluluk gerektiren bir eylem,
 • Hayatın getirdiği doğal sorunlar karşısında ilkeli bir şekilde ayakta durabilme.
 • Kişisel gelişim, psikolojik danışmanlık, psikoterapi gibi konuları içeren blog için yazı yazmak ya da böyle bir yazıyı okumak. J

Yukarıdaki listeye eminim siz de pek çok şey ekleyebilirsiniz. Steven Pressfield tüm bunları “Anlık hazlar yerine uzun vadeli bir gelişim, sağlık ve bütünlük haline ulaşmayı amaçlayan her türlü eylem” olarak özetliyor ve ekliyor: “Yüksek benliğimizden kaynağını alan her türlü eylem.”

Listeye yapacağınız eklemeleri bu yazının yorum kısmından benimle paylaşırsanız muhabbetimizi güzelleştirmiş olursunuz. Bir sonraki yazım “Direncin özellikleri” üzerine olacak. Kişisel direncinizle mücadelenizde başarılar!

Danışman Psikolog Yusuf BAYALAN

Bu yazı Denemeler, Tüm Yazılar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Siz savaşınızı nerde yaşıyorsunuz? için 1 cevap

 1. Rabia der ki:

  Okuduğumuz, izlediğimiz güçlü kişilerin ( ya da öyle yansıtılan ve gördüğümüz üzere) dirençlerini nasıl kırdığına dair uzun sorgulama süreçleriyle baş başa kalarak hayatımızı kesintiye uğratan dirençler… Buna yönelik o kişilere soru soramamak ki sorduğumuz takdir de cevap alamamak… Tek bir gruba hitap edilmiş gibi durmasa gerek. Ve ben bu durumu o güçlü varsaydığımız kişilerin cevap verememesini bir korkuya ya da korkuya yönelik oluşturulmuş savunmalara bağlıyorum. Bu söz konusu durum da başka sorular oluşturmakta. Eğer bu tür engeller herkeste var ise ve kimse kıramıyorsa ya da kıramadığını kabullenmese de var ise… Hala neden bu tür yazılar, konuşmalar, öneriler sunulmakta? Elbette bir amaç ve mana üzerine şekillenmesi sağlanılsın isteniyor yaşamlar… Lakin… İçte bir yeterlilik oluşmuyor, durdurulamayan şüpheler, tedirginlikler devam etmekte, bastırılmakta. Somut tek bir cümle, kelime ver imdatları, haykırışları klasikleşmiş olsa da ve bundan hoşlanılmasa da yinede istenmekte.
  Teşekkürler (duyarlılık adına)…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>